Białe plamy na paznokciach – czy to powód do zmartwień?

Białe plamy na paznokciach – czy to powód do zmartwień?

Być może zauważyliście u siebie lub kogoś bliskiego białe plamki na paznokciach. Pojawiają się one nagle, a ukryć można je praktycznie tylko pod warstwą lakieru. O czym świadczą takie zmiany? Czy mamy powody do obaw, gdy zaobserwujemy je u siebie?

Nie ignoruj problemu

Wydawać by się mogło, że białe plamki to nic takiego – w końcu to tylko paznokcie. Dla większości ludzi, szczególnie Panów ich wygląd nie ma dużego znaczenia. Nie należy jednak bagatelizować ich pojawienia się, ponieważ oznacza to, ze w naszym organizmie nastąpiły zmiany. Może to świadczyć między innymi o:

- niedoborze cynku i żelaza,

- mikrourazach spowodowanych niedbałością o dłonie,

- chorobach – grzybicy, łuszczycy i innych.

Co zrobić, gdy plamki się pojawią?

Na początku powinniśmy poddać nasze paznokcie dokładnej obserwacji –czy zmiany widoczne są tylko na jednym paznokciu, czy to pierwszy taki przypadek itp.. Powinniśmy zastanowić się czy nie wywołały ich urazy, np. podczas wykonywania prac ręcznych.

Zanim wybierzemy się do lekarza zastanówmy się też czy w naszej diecie ostatnio nie brakowało produktów mięsnych, jaj, zbóż czy roślin strączkowych. Być może straciliśmy na wadze, co powiązało się z brakami cynku i żelaza. Możemy włączyć do jadłospisu te składniki lub sięgnąć po suplementy diety i obserwować czy problem się powtórzy.

Jeżeli jednak białe plamki towarzyszą nam przez długi czas lub oprócz tego zauważamy inne dolegliwości, np. pogorszenie stanu skóry, pęknięte czy zżółknięte paznokcie najlepiej zapytać o opinię specjalisty. Już lekarz pierwszego kontaktu pomoże nam w zdiagnozowaniu chorób takich jak łuszczyca czy grzybica lub skieruje nas do dermatologa.

Kategorie